Дата : 2021-01-31

Довіряй обережно: чи вистачить запасу міцності всім українським банкам у 2021 році

Бeз відділeнь

Втім, втрaти у бaнківській систeмі Укрaїни у 2020 рoці — цe нe лишe двa бaнки. Мaємo тaкoж і знaчнe скoрoчeння кількoсті відділeнь нa сьoгoдні прaцюючиx бaнків. Зaгaлoм, згіднo з дaними НБУ, у минулoму рoці бaнки зaкрили 868 відділeнь. Лідeрoм із зaкриття свoїx відділeнь стaв Oщaдбaнк — зa рік зaкрив 490 відділeнь. Зaрaз дeржбaнк мaє 1 837 відділeнь. Нa другoму місці ПривaтБaнк, який прoтягoм минулoгo рoку зaкрив 211 свoїx відділeнь. Нa сьoгoдні у ПривaтБaнку прaцює 1 717 відділeнь. Трeтє місцe пoсідaє «Рaйффaйзeн Бaнк Aвaль» — зa рік зaкрив 100 відділeнь. Нa 39 змeншив кількість свoїx відділeнь «Aльфa-Бaнк».

Зaкриття свoїx відділeнь у циx бaнкax пoяснюють кoрoнaвіруснoю пaндeмією, якa змістилa aкцeнти і пeрeвeлa знaчну чaстину бaнківськиx oпeрaцій oнлaйн. Вoднoчaс, зaувaжимo, щo пoпри це деякі банки у 2020 році навпаки — нарощували кількість своїх відділень. Просто так, 26 нових відділень з’явилось у Укргазбанку, 16 — у ПУМБ, Акордбанк — 8, А-Банчишко — 7, Січ — 6, Группа — 5. Загалом, у 2020 році банки відкрили 79 нових відділень. 

Реалії і перспективи

Знаковою подією 2021 року сделано стала угода «довжиною у три роки».  Мова іде для часткову приватизацію державного Укргазбанку. Відповідна удовольствие між Міністерством фінансів,  IFC (артикль Групи Світового банку) та Укргазбанком була підписана 25 січня. Предложение про часткову приватизацію Укргазбанку IFC, Міністерство фінансів та Укргазбанк підписали ще наприкінці 2017 року.

Підписану угоду, по (по грибы) якою держбанк отримує міжнародного партнера, прем’єр-міністр України Дуся Шмигаль назвав зразковим прикладом успішного реформування державного банківського сектору. Міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що це допоможе реалізації стратегії реформування державного банківського сектору.

Зазначимо, у планах держави — зменшити частку держави у банках з нинішніх 54% предварительно 25%.

Іще раніше у коментарі дело фінансовий аналітик Олексій Кущ говорив оборона державні банки як серйозну загрозу і бачив у них епіцентр можливої майбутньої кризи.

Він вказував получи те, що на депозитах в державних банках станом для кінець вересня 2020 року знаходилось близько 300 млрд грн коштів фізосіб, 40% з яких це кошти «давно запитання». Останні — це найбільш рухливий ліквідний источник, який може «випаруватися» з карткових рахунків впродовж декількох годин у випадку загострення кризи. «Естественно держава як єдиний власник державних банків повинна если компенсувати відтік ліквідності із цих фінансових установ у випадку повномасштабної фінансової кризи», — зазначав аналітик.

Безотлагательно з тим, попри входження IFC до Укргазбанку, поперед зниження частки держави у банках з нинішніх 54% поперед 25%, за словами Катерини Рожкової, ще за версту і у 2021 році держбанки зберігатимуть домінування. «У 2020-му їхня частка змінилась несуттєво: у активах зменшилася з 55% по 54%, у депозитах населення — з 61,6% перед 60,6%. Вагомі показники, які уничтожающе впливають на  конкуренцію… Але «лиха неудача начало». На черзі — Ощадбанк, якому чимало ще священнодействие зробити», — зазначає вона. 

Рожкова також вказує получи и распишись те, що стратегічні інвестори  рівня IFC востаннє входили у банки наприкінці 2015-го року. Тоді ЄБРР став акціонером «Райффайзен Банку Поручительство».

Загалом банківську систему в НБУ визначають як стабільну. Проте визнають, що прибутки банків у 2020 році зменшилися. «Після рекордів у 2018 та 2019 роках у 2020-му наші банки заробили менше. Проте полно ж заробили. За 11 місяців — близько 43 млрд грн прибутку альбо 1,5 млрд доларів. Суттєвий продукт. Поступово відновилися комісійні доходи, процентні доходи виявилися стійкими по кризи», — говорить Катюша Рожкова.

Втім, із 100% впевненістю заявити оборона те, що нових банкрутств банків у 2021 році приставки не- буде, в НБУ не беруться. «Чи будуть нові банкрутства? Це завжди важко передбачити. Якщо і будуть, це, вдоль перше, точно не буде ланцюговою реакцією в коронакризу чи інші негативні тенденції, а до- друге, — не нестиме системних ризиків с целью фінансового сектору в цілому», — зазначає Катюша Рожкова.

Разом з тим, якщо проаналізувати статистику НБУ вслед грудень 2020 року «Нормативи капіталу і їхні складові», в таком случае можна побачити, що загроза «відійти у вічність» нависає надо досить багатьма банками. У них, як і у випадку з «ранее покійними» Аркадою і Місто Банком, обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 50% і 100% суттєво перевищує обсяг капіталу з коефіцієнтом ризику 0%.

Ренкінг фінансової надійності банків України від YouControl сверху основі показників 3-го кварталу 2020 року відніс впредь до  категорії «D» «Промінвестбанк», «Мегабанк», «Кліринговий Дім». Накануне категорії «С» за індексом Bank FinScore потрапили 14 банків. Перше місце в категорії «А» (особливих сигналів безлюдный (=малолюдный) виявлено) із найкращим показником займає «ІНГ Авалист Україна», друге — ОТП Банчишко, третє — СІТІБАНК, четверте — ПриватБанк, п’яте — Кредобанк.

Зазначимо, у листопаді 2020 року міжнародне рейтингове агентство S&P следовать рівнем ризиків віднесло банківський квадрант України до 10-ї групи. Сюди входять країни з найбільшими ризиками интересах банківської системи.  Основними факторами, які, из-за даними S&P, визначають ризики банківського сектору України, є низька якість активів, особливо в державних банках; низькі показники добробуту населення в міжнародному контексті; низький рівень корпоративного управління та прозорості сверх тіньову економіку і широке поширення корупції. Миром з Україною у цій групі опинилися Білорусь, Туніс, Шрі-Ланка і Нігерія.

Показати ступінь надійності банків у 2021 році має проведення стрес-тестування НБУ. У 2020 році його мало-: неграмотный проводили у зв’язку з карантином.

Також у 2021 році НБУ має намір підвищити вимоги раньше банківського капіталу. Так, банки, що видають споживчі кредити, раньше кінця року мають збільшити капітал під ці кредити в 1,5 рази. Відсоток проблемних активів банки також мають скоротити.

«Непрацюючих кредитів залишилося 450 млрд гривень. Мало-: неграмотный сумніваюся, у 2021-му цей показник если нижчим. Банки планують скоротити обсяги непрацюючих активів більш як получай 400 млрд гривень до кінця 2022-го. Сиречь матимемо розчищені та неспотворені баланси, а також більшу інвестиційну привабливість наших банків», — зазначає Екатерина Рожкова. За її словами, у 2021 році також вступає в силу регуляція, яка змусить банки очищати свої баланси від нерухомості.

Вслед за прогнозами Рожкової, у 2021 році если продовжена консолідація ринку і кількість банків если повільно зменшуватися. » У 2020 році далеко не було реорганізацій та об’єднань між банками. Заявки держи злиття НБУ отримував, хоча й безвыгодный погодив. Не впевнена, що такі злиття стали б окрасою нашого сектору. Попит получи об’єднання серед невеликих банків зберігається і спроби об’єднатися у 2021 році будуть. Проте у випадку з банками, «мінус» бери «мінус» не дає «плюс». Ми б невыгодный хотіли, щоб два банки минуя бізнес моделі намагалися створити Вотан, який також її не матиме», — зазначає вона.

Появи нових іноземних банків возьми ринку у 2021 році в НБУ безграмотный очікують.

Похожие статьи


Комментирование закрыто.