Дата : 2021-01-03

Нацбанк нужно изолировать от президента и Кабмина. Почему это так принципиально

Зa oстaнній чaс булo дужe бaгaтo скaзaнo прo вaжливість нeзaлeжнoсті Нaціoнaльнoгo бaнку Укрaїни. Ця ідeя пoxoдить з eкoнoмічнoї тeoрії і успішнo зaстoсoвується у всьoму світі.

Oстaннім чaсoм в бaгaтьox крaїнax відбувся пeрexід дo пoпулізму тa aвтoкрaтії, щo нaрaзі ствoрює зaгрoзу нeзaлeжнoсті цeнтрaльниx бaнків в Індії тa Турeччині, тa нaвіть у тaкиx рoзвинeниx eкoнoмікax, як Вeликa Бритaнія, Ітaлія чи СШA.

Пoпулізм дaє лідeрaм мoжливість підірвaти віру в інституції, кoнтрoлювaти фінaнсoвий сeктoр тa звaблювaти вибoрців низькими відсoткaми тa штучнo низьким рівнeм бeзрoбіття.

Щo мoжуть тa пoвинні рoбити цeнтрaльні бaнки   тa чoму їx нeзaлeжність – цe гaрнa ідeя.

Щo тaкe цeнтрaльний бaнк

Цeнтрaльні бaнки – це установи, які мають монополію бери друк грошей у певній країні. Получи и распишись відміну від звичайних комерційних банків, приватні компанії разве люди не можуть там мати рахунок. Вони працюють тільки з банками, вслед якими центробанки також наглядають.

Першою інституцією, яку ми одним духом можемо назвати центральним банком, був Банчишко Англії в 1694 році. Англія була у стані війни з Францією і потребувала фінансування, але довіра накануне короля була не дуже високою. Тому отнюдь не так багато дворян і буржуа охоче позичали королю гроші.

Щоб їх переконати, падишах Вільгельм III вирішив надати привілеї получай випуск грошей. Кредитори давали мечта уряду і могли одночасно випускати паперові банкноти, які слугували як основание вимоги на це золото. І центр в чому полягала хитрість: ці гроші можна було позичити знову.

«Трохи золота» перетворилось сверху «більше золота» – у вигляді зобов’язань у паперових банкнотах. Це виглядало як вигідна ублажение, і король дуже швидко отримав потрібні гроші.

Чому управління грошовою масою в економіці важливе?   Перш по (по грибы) все, його можна використовувати с целью управління інфляцією шляхом зміни процентної ставки.

Чому нам малограмотный подобається інфляція? Насамперед, це знижує заробітну плату та заощадження людей у національній валюті. Але, що важливо, це також ускладнює планування майбутнього, а отже, невизначеність щодо вартості грошей ускладнює укладання контрактів та довгострокове інвестування.

Тобто, центральний банчишко може контролювати кількість грошей, яку банки можуть позичити, і таким чином може регулювати рівень економічної активності та рівень інфляції в економіці.

Як працює центральний копилка

Скажімо, центральний банк хоче «влити» більше грошей в економіку. Исполнение) того, щоб переконати банки зберігати нате своїх балансах більше грошей і менше інших активів, таких як державні облігації (вслед якими потрібно сплачувати процентну ставку, сверху відміну від звичайних банкнот), центральний банчик зменшує процентну ставку за облігаціями.

Це работать засучив рукава банки більш зацікавленими в зберіганні грошей, а безграмотный облігацій. Банки будуть позичати ці гроші приватним інвесторам нежто споживачам, які потребують кредиту. Більше інвестицій та споживання означає більше витрат нате машини, зарплату, будинки, машини, інфраструктуру.

Щось повинно підказувати нам, що це безлюдный (=малолюдный) може тривати вічно, інакше магічне «друкування грошей» издревле перетворило б Сомалі на Німеччину. Друк грошей породжує швидке зростання, поки працівники маловыгодный почнуть вимагати оплати понаднормових робіт та підвищення зарплати.

Таким чином, центральний банчик може створити економічний бум, який згасне, коль ціни почнуть зростати. Зверніть увагу, що це дозволяє центральному банку управляти рівнем інфляції, пристосовуючи кількість грошей до самого економічної діяльності країни.

Коли економіка перебуває у стадії швидкого росту, ціни також мають тенденцію раньше зростання, і центральний банк може це охолодити; і навпаки.

Чому важлива незалежність центрального банку

Як красномовно висловлюється дядько Бен: «з великою силою притащиться велика відповідальність».

Якщо центральний копилка може впливати на економічний підйом чи регресс і водночас підконтрольний політикам, у нас можуть виникнути проблеми.

Безпосередньо ранее виборами політики можуть «створити» малый бум економічної діяльності. Це трудиться їх популярними і допомагає здобути перемогу держи виборах.

Кому не подобається зростання економіки? Але в цьому і головна засада: люди не дурні і можуть передбачити поведінку політиків. Таким чином, розумні громадяни передбачатимуть високу інфляцію та заздалегідь встановлюватимуть вищі ціни.

Тобто, щоб отримати праздник самий економічний підйом, уряд если змушений закачувати в економіку все більше і більше грошей. Уряди у цій ситуації починають нагадувати наркомана в пошуках більшої дози – повірте мені, я аргентинець.

Скажімо, одним пыхом уряд обіцяє, що не если друкувати занадто багато грошей. Чи повіримо ми? Чи повірите ви наркоману, який обіцяє зав’язати після того, як його рідні та друзі, що піклуються для здоров\’я, нарешті намагаються жорстко поговорити з ним?

Це фурнитура «міжчасової непослідовності»: ми даємо гарні обіцянки, але у нас є всі стимули порушити їх. З огляду получай те, що ми знаємо, що уряди люблять бути популярними, навіть якщо вони обіцяють малограмотный перестаратися, ми знаємо, що це отнюдь не є надійною обіцянкою.

Яке може бути рішення?

Давайте ізолюємо центральний банчишко від уряду. Зв’яжемо цыпки центральному банку чітким зобов’язанням щодо цінової стабільності, і будемо уникати втручань парламента чи президента у щоденні операції.

Центральний банчик матиме одну головну мету: досягти цінової стабільності та ігнорувати можливу втрату робочих місць, використовуючи всего наилучшего-який інструмент, який, на його думку, если доцільним. Такий центральний банк если ненавидіти все, окрім низької інфляції, і, отже, додасть довіри задолго. Ant. с дій уряду.

Один міф розповідає ради те, що Одіссей після Троянської війни, перебуваючи получи своєму кораблі, наказав своєму екіпажу закрити вуха і прив’язатися поперед щогли, щоб уникнути чарів сирен. Він знав, що маловыгодный зможе довіряти собі, і, таким чином, прив’язавши себя до щогли, він «зобов’язувався» малограмотный стрибати у воду, незважаючи на пісні сирен.

І з центральним банком іноді потрібні фізичні, чи, в нашому випадку, законодавчі запобіжники, які б утримували його від різноманітних спокус уряду.  

Незалежність центрального банку – це концепція, яка покликана звільнити монетарну владу від політичного впливу. Це заспокоює очікування суб\’єктів економічної діяльності та зменшує інфляцію.

У наступній колонці я розповім насчет більше нюансів незалежності центрального банку та деякі думки щодо України.

Твердження та ідеї, висловлені у цій колонці, – мій власний науковий доробок, вони никак не обов’язково відображають офіційну позицію Національного банку України.

Хана материалы автора
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Похожие статьи


Комментирование закрыто.